SORUMLU EMLAK DANIŞMANI VE TAŞINMAZ TİCARETİ KURSU (ÜNİVERSİTE ONAYLI)

0 out of 5 based on 0 customer ratings
(0 customer reviews)

0.00 Eğitimlerimiz Video desteklidir. Bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz

Kurs hakkında ön kayıt oluşturmak için lütfen tıklayınız.

Sorumlu Emlak Danışmanı ve Taşınmaz Ticareti Eğitimi Sertifika Kursu:

Eğitim Hakkında :

Sorumlu Emlak Danışmanı;  “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 14 Ekim 2020 tarih ve 31274 sayı ile Resmî Gazete `de yayımlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre işletmelerin “Sorumlu Emlak Danışmanı – Seviye 5” yetki belgesi alabilmeleri için Taşınmaz Ticareti Eğitimi almaları gerekmektedir. Sorumlu emlak danışmanı; villa, konut, arsa ve benzeri mülklerin alım, satım ve kiralama gibi işlemlerini belli kurallar çerçevesinde gerçekleştiren kişilere verilen görevdir. Mesleki yeterlilik belgesinden farklı olarak, Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmek için, emlak danışmanlığı eğitim alanında faaliyet gösteren kurslara katılıp sertifika almak gerekmektedir. Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralanması ile tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyetlerini düzenlemek amacıyla hazırlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Eğitim sonunda zorunlu olan sorumlu emlak danışmanı sertifikası Üniversite tarafından verilmekte olup eğitim toplamda 120 saatten oluşmaktadır.

Sorumlu emlak danışmanı

Seviye 5 Emlakçılık Belgesi

Seviye 5 Emlakçılık  onaylı belge 2020 yılından itibaren emlakçılık yapacak kişiler için alınması zorunlu belgelerden olmuştur.

Nedeni ?

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı almış olan emlakçılar 14 Ekim tarihinde yayınlanan yönetmelik ile (önce seviye5 belgesi alarak) bu belge ile birlikte ayrıca YETKİ BELGESİ çıkarmaları ve bunu işyerinde bulundurmaları zorunlu hale getirilmiştir.

14 Ekim 2020 tarihli Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile emlakçıların önce  Üniversite onaylı sertifika alması(Seviye-4), bu belge ile işyeri ruhsatı çıkarması, sonrada onaylı Seviye 5 belgesi alması gerekmektedir. Seviye 5 belgesi ile ruhsat almış emlakçılar Yetki Belgesi çıkarmaları gerekmektedir.

Yeni yönetmelik gereği emlakçıların alması gereken yetki belgesi ile gayrimenkul satış ve kiralama işlemleri yapılacaktır.

 Kursa kayıt olmak için Gerekli Belgeler :

  • Sorumlu Emlak danışmanı belgesi seviye -4(Kurumumuzdan alınabilir)
  • Nüfus Kimlik Belgesi
  • Öğrenim Belgesi
  • İletişim Bilgisi

Eğitim sonrası Sertifika ile Ne yapılır?

 Üniversite onaylı sertifika ile emlakçılık için önce İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı çıkarılmaktadır. Ruhsat çıkarılmadan Yetki Belgesi çıkarılamaz, bu nedenle yeni işe başlayacak bir emlakçı önce  Üniversite belgesi alarak işyeri ruhsatı alacak, daha sonra da  Üniversite onaylı Seviye 5 Emlakçılık belgesi alarak Yetki Belgesi çıkaracaktır.

Yetki Belgesi hangi kurum tarafından verilmektedir?

ÜNİVERSİTE  onaylı Seviye 5 Emlakçılık belgesi ile aşağıda istenen belirtilen belgelerle Ticaret İl müdürlüklerine başvurularak yetki belgesi çıkarılmaktadır.

Yetki Belgesi Çıkarmak İçin gerekli belgeler ve standart nedir?
  • Meslek odasına kayıt belgesi
  • Vergisi levhası
  • Ticaret sicil gazetesi
  • Seviye 5 Üniversite onaylı  belgesi (sorumlu emlak danışmanı için)

Önemli Not: Belge sahibinden.com sitesinde geçerlidir

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“SORUMLU EMLAK DANIŞMANI VE TAŞINMAZ TİCARETİ KURSU (ÜNİVERSİTE ONAYLI)” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.