METAFİZİK UZMANLIĞI KURSU (ÜNİVERSİTE ONAYLI)

0 out of 5 based on 0 customer ratings
(0 customer reviews)

0.00 Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz

Kurs hakkında ön kayıt oluşturmak için lütfen tıklayınız.

METAFİZİK UZMANLIĞI KURSU (ÜNİVERSİTE ONAYLI)

Metafizik Nedir?

İnsanlık tarihi boyunca en çok merak edilen, anlamaya çalışılan sorun varlık sorunudur. Kim olduğumuzu, neden var olduğumuzu, var olma amacımızın ne olduğunu anlamaya çalışan pek çok bilim insanı, felsefeci ve düşünür olmuştur. Bu düşünceler çerçevesinde bazı düşünce disiplinleri meydana çıkmıştır ve konuya kendi perspektiflerinden açıklamalar getirmişlerdir. Bunlardan biri olan metafizik kavramını ilk defa M.Ö. 1. yüzyılda Andronikos kullanmıştır. Andronikos, kendisinin derlediği, Aristoteles’e ait Fizik adı verilen kitap serisinin dışında kalan konuları işleyen ve Fizik’ten sonra gelen kitapları bu alanda temel olarak almıştır. Ayrı bir isim verilmeyen ve Fizik Ötesi denilen bu kitaplar metafizik kelimesinin anlamını oluşturmuştur. Bu kitapların konuları ise Ontoloji, Teoloji ve Evren Bilim’dir. Görüleceği üzere Ontoloji, metafizik için bir alt dal olarak yer almıştır.

Metafizik, varlık ile ilgili ilk ilkeleri ve varlık nedenlerini konu alan en genel ve temel felsefi disiplindir. Fizik ötesi olarak Türkçeye geçmiştir ve maddenin ötesinde yer alan nedene odaklanır. Fiziksel olanın ardındaki temellere ilgi duyar. Deney ile elde edilen bilgilerle yetinmeyerek varlığın ardındaki sebeplere odaklanması nedeniyle, çağdaş dönemde fiziğin ilgilenmediği konular metafizik olarak kabul edilmiştir. Bu dünyadan yola çıkarak, içinde yaşadığımız varlığın özü ile ilgilenir. Bu sebeple, varlık ile ilgili soyut boyutlara merak duysa da din ve sezgi ile ilişkilendirilmeye karşı çıkar.

Aristoteles, belirttiğimiz, Fizik’ten sonra gelen çalışmalarında ilk felsefe olarak adlandırdığı varlık felsefesi alanında bir disiplin ortaya koymayı amaçlamıştır. Daha sonra metafizik olarak tanımlanan disiplin, genel yargılara ilişkin temel çıkarımlara varma çalışması olarak da algılanabilir. En belirgin davranış şeylerin esasını merak etmektir. Düşünceyi geliştiren bu meraktır. Görünen varlıkların ardına baktığı için çoğu zaman bilimsel bilgiye zıt olduğu düşünülerek eleştirilmiştir.

Felsefe için en temel konuları felsefe içinde kabul edilmesi açısından ele alır. Tek tek ve birbirinden ayrı biçimlerde var olan nesnelerin bir bütün olarak varlığı meydana getirebilmesi açısından ya da bu bütünlüğün var olma açısından değerlendirilmesini araştırır. Felsefe tarihi boyunca metafizik kavramı, en üst felsefi kavram olarak olumlu kabul görse de boş ve anlamsız önermeler içerdiği düşünüldüğü için olumsuz anlamda kullanılmıştır.

Metafizik Düşünce

Metafizik düşünce, doğal, bilişsel ve toplumsal varlıkları bağımsız, çelişkisiz, değişmez ve gelişmez olarak düşünmektir. Bunun nedeni, bu tür nesnelerin ve olguların doğada, toplumda ve bilinç içerisinde var olamayacakları ancak metafizik olarak var kabul edilebileceklerinin düşünülmesidir. Metafizik düşünce varlıkların tekrar değişmemek üzere kesin olarak ve son biçimleriyle var olduklarını kabul eder.

Antik çağda bu düşüncenin ilk savunucusu Ksenofanes, değişmezlik düşüncesini ilk biçimlendiren kişidir. Ona göre varlığın temeli Tanrıdır ve Tanrı değişmezdir. Bu da düşünme biçiminin temelini oluşturur. Bu düşünce biçimi orta çağda dinin gelişimi ile birlikte toplum içerisinde de yaygınlaşmıştır. Ancak Rönesans’ın doğa bilimlerinde meydana getirdiği gelişmeler ile bu etkinlik zayıflamıştır.

Metafizik düşünceye göre gerçek bilgiye düşünmek ile ulaşılır. Gerçek olan düşünmektir. Düşünmek eyleminin ortaya koyduğu varlık, maddi verilerle kanıtlanmaya ihtiyaç duymaz. Gelişmeler ve olaylar fizik ötesi disiplinde açıklanır. Gerçek bilgiyi elde etmek için fiziki dayanaklara ihtiyaç duymayan çevreler yöntem olarak metafizik kullanır. Düşünceye göre değişim yoktur. Doğa yaratıldığı şekilde var olan ve öyle devam eden durağanlıkta tanımlanır.

EĞİTİMİN AMACI VE KONULARI
• Kişiliğiniz, gerçek yaşam amacınız, önemli hedefleriniz, en derin arzularınız ve gereksinimleriniz
• Bu hayatta geliştirebileceğiniz özel yetenekleriniz,
• Başarılı olabileceğiniz meslekler,
• Kişiliğinizde bulunan, gerçek yaşam amacınıza ulaşmanızı engelleyebilecek olumsuz eğilimler, ve onları nasıl aşabileceğiniz
• Size iyi bir yaşam sunabilecek ilişki stratejileri,
• Olumlu enerjinizi ortaya çıkarmanıza ve sizi gerçek mutluluğa ulaştıracak yola kavuşmak…
• eğitim 12 modul olup ayda 2 tam gün olarak verilmekte.
• uygulamalı eğitim teori ve pratik bilgileri eğitmen tarafından email yolu ile gönderilecektir.
• eğitimlerimiz canlı ve onlaine olarak bireysel ve grup olarak verilmekte
KATILIM BELGELERİ:
1 Adet kimlik fotokopisi
Öğrenim Belgesi
sabıka kaydı
1 Adet vesikalık Fotoğraf
KURS SÜRESİ VE SAATİ: 2 ay
SERTİFİKA TÜRÜ: Üniversite Onaylı – Avrupa Onaylı-E-devlette sorgulanabilir 
MEZUNİYET DURUMU: İlk Öğretim

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“METAFİZİK UZMANLIĞI KURSU (ÜNİVERSİTE ONAYLI)” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir