EVCİL HAYVANLARDA İLK YARDIM EĞİTİMİ (ÜNİVERSİTE ONAYLI)

0 out of 5 based on 0 customer ratings
(0 customer reviews)

0.00 Bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz

Kurs hakkında ön kayıt oluşturmak için lütfen tıklayınız.

EVCİL HAYVANLARDA İLK YARDIM EĞİTİMİ (ÜNİVERSİTE ONAYLI)

 

Eğitimin Amacı:

Acil durumlarda bir çok kedi ve kopek ilk yardım bilinçsizliği  nedeni ile yaşama veda etmektedir.

Örneğin solunum durmasında 4-6 dakika içerisinde KPR yapılmaz  ise beyin hücreleri ölmekte ve acil veteriner hizmetine maalesef her zaman bu kadar hızlı ulaşım sağlanamamaktadır. Bu nedenle ilk yardım tıpkı insanlarda oldugu gibi hayvanlar içinde son derece önemlidir.

Amaç insanların yaralı veya hasta bir kedi kopek gördüğünde yapacağı müdahaleyi bilmediği  için olay yerini terk etmesinin önüne geçmek, doğru ilk yardım uygulamalarını yaygınlaltırara ölüm ve  sakatlık oranlarını azaltmaktır.

BU EĞİTİMDE NELER ÖĞRENECEKSİNİZ!

     Trafik kazaları bir çok hayvanın başına gelebilecek durumlardan birisidir.Bu durum malesef kazaya maruz kalan ve travma geçirmiş hayvan için çok can yakıcı ve streslidir.Bu aşamada olay yerinde kazaya maruz kalan hayvana doğru yaklaşımda bulunulmaz ve doğru ilk yardım uygulaması yapılmaz ise geri dönüşü olmayan sonuçlar meydana gelebilir.Ve ne yazık ki birçok hayvan ilk yardım uygulanmaksızın olay yerinde terkedilmektedir.Başlıca sebep ise nasıl bir müdahale de bulunulacağını bilememe ve zarar verme korkusudur.Bu aşamada Türkiye’de ilk olarak hayata geçirilen hayvanlara yönelik temel ilk yardım eğitimi ile bu duruma maruz kalan canlara dokunabilmeyi hedefliyoruz

YARALANMA, KIRIK VE ÇIKIKLARDA İLK YARDIM
Evcil hayvanınız, uzuvları yaralandığında topallıyor ve sızlanıyor olabilir. Bu, bir kas veya tendon yaralanmasını, bir kırığı veya çıkığı gösterebilir. Evcil hayvanınız bir yaralanmadan sonra herhangi bir rahatsızlık belirtisi gösteriyorsa, bu bir şeyin doğru olmadığının iyi bir göstergesidir ve ilk yardım uygulanarak sonucun daha kötüye gitmesi önlenebilir.

DIŞ KANAMADA İLK YARDIM
Sıyrıklar, ısırıklar, çizikler ve yırtık pençelerin tümü kanamaya neden olabilecek yaygın yaralanmalardır. Dış kanamanın oldukça belirgin semptomları vardır. Deriden kan gelecektir ve muhtemelen kürke yakalanacaktır. Yerde damlalar veya lekeler bile fark edebilirsiniz.Kanamanın durdurulması yolu ile olası fazla kan kaybının önüne geçmek gerekmektedir.

İÇ KANAMALARDA İLK YARDIM

     Evcil hayvanınıza bir araba çarptıysa veya yüksekten düştüyse, iç kanaması ve kırık ihtimali olabilir. İç kanamanın tespit edilmesi zordur çünkü semptomlar dış kanama kadar belirgin veya net değildir ancak bazı belirtileri vardır bu eğitimde bu belirtilerin neler olduğunu öğreneceksiniz.

YANIKLARDA İLK YARDIM
Evcil hayvanlar genellikle elektrik çarpması, kimyasallara maruz kalma ve sıcak sıvılar veya nesneler nedeniyle yanığa maruz kalabilir. Yanan hayvanlar, bir uzvunun etkilenmesi durumunda sızlanma ve hatta topallama şeklinde ağrı ve rahatsızlık belirtileri gösterecektir. Cilt kırmızı ancak sağlam görünebilir (birinci derece yanık) veya ciddiyetine bağlı olarak (ikinci derece ve üçüncü derece) birden fazla cilt katmanında kısmi veya tam bir doku kaybı olabilir. Yanık şiddetliyse ve / veya vücudun geniş bir alanını kaplarsa evcil hayvanınız hayati tehlike oluşturan bir şoka girebilir.Bu aşamada evcil hayvanınıza nasıl bir ilk yardım uygulamasında bulunacağınızı bilmek çok önemlidir.
BOĞULMALARDA  ( SOLUNUM YOLU TIKANIKLIĞI ) İLK YARDIM
Meraklı evcil hayvanlar, yapmamaları gereken şeyleri çiğnerken başları belaya girebilir. Evcil hayvanınız bu belirtileri gösteriyorsa boğuluyor olabilir. Öksürme ve öğürme gibi boğulma sesleri, nefes almada güçlük, ağızlarını pençeleme ve diş etlerinde ve dilde mavi renk değişikliği olup olmadığı gibi belirtileri değerlendirebilmek ve alacağınız ilk yardım eğitimiyle doğru ve hızlı müdahale edebilmek evcil hayvanınızı yaşama bağlamak için son derece önemlidir.
ZARARLI MADDELERİN YUTULMASINDA İLK YARDIM
Kimyasallar, zehirli yiyecekler, giysiler, küçük oyuncaklar ve bitkiler hayvanlarımız için tehlikeli olabilir, ancak bazen merak onlardan en iyi şekilde yararlanır. Evcil hayvanınızın gösterebileceği bazı semptomlar arasında uyuşukluk, kusma, ishal, nöbetler, nefes almada zorluk ve bilinç kaybı yer alır. Zararlı bir şey alıp almadığından emin değilseniz, bu işaretler yardımcı olabilir.
SICAK ÇARPMASI VE DONMALARDA İLK YARDIM
Evcil hayvanlar, tıpkı insanlar gibi aşırı ısınmaya karşı hassastır. Sıcak çarpmasını önlemenin yolları vardır ve çoğu sağduyudur. Evcil hayvanınızın nefes nefese kaldığını, nefes aldığını, yürümekte zorluk çektiğini veya yere yığıldığını fark ederseniz, o zaman sıcak çarpmasından muzdarip olabilir.Konu ile ilgili diğer detaylı ve önemli bilgiler eğitimimizde yer almaktadır.
ŞOK DURUMUNDA İLK YARDIM
Bir araba çarpması veya yanma gibi ciddi bir travmanın ardından evcil hayvanınız bir şok durumuna girebilir. Vücut şoka girdiğinde, iç organlara giden kan akışının azalması nedeniyle yeterli oksijen alamaz. Şok yaşamı tehdit eden bir durumdur ve acil tıbbi müdahale gereklidir.
NEFES ALMADIĞI DURUMLARDA İLK YARDIM
Evcil hayvanınızın nefes almadığını fark etmek korkutucu ve streslidir. Soluk diş etleri ve göğsün hiç hareket etmemesi apne veya nefes almama belirtisidir.Eğitim almış bir ilk yardımcı tarafından derhal Temel yaşam desteğine başlanmaz ise evcil hayvanınız tehlikede!!!
CPR ( TEMEL YAŞAM DESTEĞİ – SUNİ SOLUNUM VE KALP MASAJI )
Hayvanınız bilinçsizse, nefes almıyorsa, nabzı yoksa ve diş etleri soluksa, CPR’ye ihtiyacı vardır.
Alacağınız eğitim kediniz veya köpeğiniz için acil durumlara müdahale etme konusunda bilinmesi gereken tüm bilgileri kapsayacaktır.
Lütfen unutmayın, ilk yardım veteriner tedavisinin yerini almaz. Evcil hayvanınıza uyguladığınız bu prosedürler hayatını kurtarabilirken, derhal veteriner bakımı ile takip edilmelidir.

Eğitim Süresi : 12 Saat

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“EVCİL HAYVANLARDA İLK YARDIM EĞİTİMİ (ÜNİVERSİTE ONAYLI)” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!