AMBULANS ŞOFÖRLİĞİ KURSU (ÜNİVERSİTE ONAYLI)

0 out of 5 based on 0 customer ratings
(0 customer reviews)

0.00 Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz

Kurs hakkında ön kayıt oluşturmak için lütfen tıklayınız.

AMBULANS SÖFERLİĞİ  EĞİTİMİ KURSU (ÜNİVERSİTE ONAYLI);

Ambulans Şoförlüğü Eğitimi Nedir?

Ambulans Şoförlüğü eğitimi ambulans kullanacak sürücüler ve 112 adaylarının alması gereken eğitimdir. Eğitim içeriğinde mesleki olarak ambulans şoförlerini geliştirmeye yönelik teorik ve pratik konular barındırır. Eğitim, Üniversitelerin Sürekli Eğitim Merkezleri ile işbirliği kapsamında düzenlenmektedir. Eğitim programı sağlık sektöründe çalışmak isteyen bireyleri mesleki olarak donanımlı hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Ambulans şoförlüğü sertifikası nasıl alınır?

Sağlık sektörü dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok geniş bir alana sahiptir. Dünyanın en önemli sektörlerinde bir tanesi ve hatta en önemli sektörü dememiz çokta yanlış olmaz. Her geçen gün daha da büyüme kaydeden sağlık sektörü insanların da bu sektöre yoğunlaşmasına neden olmaktadır. Sağlık sektöründe yüzlerce meslek türü vardır ve bu mesleklerden sadece bir tanesi olan ambulans şoförlüğü son yıllarda çok dikkat çekmektedir. Ambulans şoförlüğü, çok iyi araba kullanabilmek gerektiren bir meslektir ve aynı zamanda cesaret, özgüven ve soğukkanlılık ister.
Ambulans şoförlüğü nasıl olunur
Hastaneler, ülkemizde 2 farklı kol üzerinden hizmet sunmaktadır. Sağlık bakanlığına bağlı olan devlet hastaneleri ve özel sektörde bulunan özel hastanelerdir. Sağlık Bakanlığına bağlı olan devlet hastanelerinde ambulans şoförü olmak için acil tıp teknikerliği yada acil yardım teknikerliği bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Eğer özel hastanelerde ambulans şoförü olmak istiyorsanız en az b sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir ve ayrıca ilk yardım sertifikanızın bulunması gerekmektedir. Ambulans şoförü olabilmek için özel hastanelerin iş ilanlarını devamlı takip etmeniz gerekmektedir.
Ambulans şoförü maaşları ve ücretleri
Acil Tıp Teknisyenliği bölümünü bitiren sağlık personeli adayları, girmiş oldukları sağlık sektöründe ambulans şoförü olarak en az asgari ücret maaş almaktadırlar. Ücretler hastanelerin isimlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Büyük hastanelerde şoför olarak görev yapan sağlık personelleri daha fazla ücretler alabilmektedirler. Aynı zamanda, kademeye, çalışma durumuna ve yeteneklere göre de maaşlar değişiklik gösterebilmektedir.
Ambulans şoförü sertifikası nasıl alınır?
Özel ambulans firmaları çalışmak isteyen adayların ise en az B ehliyetinin olması ve ilkyardım sertifikasının olması gerekmektedir. Ayrıca bazı psikolojik testlerde yapılarak bu test sertifikaları da istenebilir. Acil tıp teknisyenliği bölümü okumadıysanız, ilk yardım sertifikası alabilirsiniz ve böylelikle özel sektörde yer alan hastanelerde çalışabilirsiniz. Ambulanslar ve acil sağlık araçları ile ambulans hizmetleri yönetmeliğinin 4 üncü maddesinde şu şekilde bir durum söz konusudur. Ambulans şoförleri kullanacakları araca uygun sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir ve aynı zamanda temel ilkyardım eğitimi sertifikası ,ileri sürüş teknikleri sertifikası (Eğitimi bizde mevcuttur )almış olmaları zorunludur. Buradan da anlayacağınız üzere ambulans şoförü olmak için uygun sürücü belgesi ve temel ilkyardım eğitimi alınması zorunludur.(Ambulans şoförlerine, ilk yardım sertifikası sahibi olma zorunluluğu getirilmiştir.)
Ülkemizde hastanelerin ambulans şoförü bulundurma zorunluluğu kaldırılmıştır ancak isteyen özel hastaneler ve kamu kuruluşları ambulans şoförü çalıştırabilirler

Eğitim içeriği :

 • İlk Yardım Temel Uygulamaları
 • Olay Yerinin Değerlendirilmesi
 • İnsan Vücudu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
 • Hasta ve Yaralıların Değerlendirilmesi
 • Temel Yaşam Desteği
 • Hasta ve Yaralı Taşıma

Gereksinimler :

 • Kimlik Fotokopisi
 • E-mail Adresi
 • İkamet Adresi
 • Diploma Fotokopisi
 • Ehliyet Fotokopisi

Eğitim Süresi:

2 gün /18 saat

İstihdam Alanları;

Günümüzde ambulans sayısının artmasıyla birlikte ambulans şoförlüğü gitgide popüler hale gelmiş ve başlı başına bir meslek dalı olmaya başlamıştır. İlkyardım sertifikası ve B sınıfı ehliyetle tüm kamu ve özel ambulans firmalarına başvuru yapılabilmektedir.

ÖNEMLİ NOT :Bu belgeyi alan kursiyer arkadaşlarımızdan işe başvuracağı kurum kendisinden İLERİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ ile ilgili  eğitim sertifikası isteyebilir .Bu kurs bizde mevcuttur bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“AMBULANS ŞOFÖRLİĞİ KURSU (ÜNİVERSİTE ONAYLI)” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir